BAJKI EZOPA - INSPIRACJĄ DO ROZMÓW

Tekst i foto: kaziapajestka czyli 2009sara46 bo to ta sama osoba czyli Kazimiera Pajestka . MOTTO: ... KAŻDA BAJKA MA SENS MORALNY NA CELU ... A.MICKIEWICZ .

Wpisy

 • wtorek, 27 listopada 2018
  • KOŃ RZĄDZI.

   W pewien pogodny wiosenny dzień młodzieniec wybrał się na przejażdżkę konną na niedawno zakupionym wierzchowcu . Nieujeżdżony młody koń , gdy tylko poczuł jeźdźca na swym grzbiecie położył uszy po sobie , wierzgnął i pognał galopem .

   Młody człowiek w siodle na próżno próbował kierować konia wędzidłem i ujarzmić zwierzę . Jedyne co mógł zrobić to opleść rękami szyję konia i trzymać się mocno , by nie spaść .

   - Gdzie tak spieszysz ? - zawołał przyjaciel uskakując koniowi z drogi .

   - Skąd mam wiedzieć ? Zapytaj konia !

   MORAŁ : NIE POZWÓL INNYM SOBĄ BEZWOLNIE KIEROWAĆ   !

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 listopada 2018 11:21
 • czwartek, 06 września 2018
 • niedziela, 08 lipca 2018
  • BAJKA O ANTKU, PREZESIE I JABŁKACH.

   Antek w Grójcu miał sad a w sadzie jabłka. Kilka gatunków w kilku smakach ale wszystkie owoce tak soczyste i miękkie, że rozpływały się w ustach. Przyjeżdżali po nie kierowcy dużymi samochodami i dla wszystkich starczyło. Antek kasował po 1 zł. za kilogram. Pracownicy dbali o owoce, a Antek był zadowolony, bo pieniędzy  miał pod dostatkiem.

   W ubiegłym roku zjawił się w jego nowym  domu u pięknej żony pan Prezes. Płacił za jabłka po 50 gr ale kupował wszystkie. Sprzedawał je poszczególnym odbiorcom po 2 zł. Klienci w sklepach płacili po 2 zł 50 gr.

   Wniosek :NAJLEPIEJ ŻYJE SIĘ POŚREDNIKOM.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 lipca 2018 20:13
 • sobota, 14 kwietnia 2018
 • poniedziałek, 26 marca 2018
  • KRÓL ŚLEPCÓW.

    http://bajkiezopa.blox.pl/2013/02/Nagi-krol.html

   Młody król szuka winnych. Dotarło to do zainteresowanych dzięki odtrąbionym na ulicach i ogłoszonym ustnie wiadomościom, bo chociaż król posiada już środki opiniotwórcze takie jak gazety, radio i telewizję - ich właścicielami są inne kraje.

   Blady strach padł na Radę Starszych.

   - Plan pawia Anglika nie był dobry, bo miał założenia tajne  dla najbardziej zainteresowanych - a wszyscy popierali szarego wilka  Aarona vel Leszkahttp://yelita.pl/artykuly/art/balcerowicz?fbclid=IwAR1k6T8XH4uLOJql_bPbtxZQyDvpUcfb4OcHuWrSVX-ifuj21r-KwUF_lYg, który ten plan wcielał w życie - powiedział siwy wilk, jeden z Rady.

   - Dzięki niemu zarobki ludu stały się tak nędzne, że masowo emigrowali do innych krajów w poszukiwaniu pracy  a robili to głównie ci, po studiach ukończonych na naszych uczelniach . Co prawda "ekonomista" ów opanował superinflację - ale jakim kosztem?

   - Można było w inny sposób, ale niezbyt inteligentny Aaron go nie znał - dodała sowa przewracając ze zgrozą swoimi wielkimi oczami.

   - Z jego inicjatywy sprywatyzowano najlepsze, nie najgorsze zaklady pracy."Dokonano sprzedaży majątku i doprowadził Leszek vel Aaron do upadku bardzo wielu przedsiębiorstw w latach 90., 2000., oraz do dominacji u nas w kraju kapitału z różnych innych krajów świata w bardzo wielu kluczowych sektorach." "Inną konsekwencją - zauważył  młody lecz niezwykle mądry  przewodniczący Rady Starszych - jest fakt, że Polska wydaje 100 mld zł na "odsetki od tego kapitału, który tutaj przyszedł, na dywidendy od własności, którą tutaj posiadają zagraniczni właściciele, zagraniczni udziałowcy" -"W 2015 roku złodzieje z PO i PSL sprzedali sponsorowi Kulczykowi CIECH za 613 milionów złotych. Obecnie wartość zbytych akcji to 1,4 miliarda złotych, a zysk CIECH za 2016 to 593,5 mln zł netto. Tak prywatyzował Balcerowicz, jego wyznawcy i beneficjenci grabieży"..

   Zaś kruk otwarł dziób i długo milczał zanim wyrzekł po namyśle:

   - Sądownictwo stworzyło tu raj dla złodziei nie tylko takich jak Art.-B, dochody FOZZ, jednorękich bandytów, czy też Amber Gold.  Tu w kraju masowo pozamykano i rozkradziono zakłady pracy a często winni byli najbardziej krokodyle likwidatorzy.

     - W ich miejsce liski cwaniaczki otwierają manufaktury na bazie kupionych za bezcen budynków i maszyn z zamkniętych zakładów - zabrała ponownie głos sowa.

   Lis długo nie zabierał głosu chociaż zwykle jako jeden z pierwszych wyrywał się by zwrócić uwagę na pewne sprawy:

   - Nazwiska największych aferzystów począwszy od Grobelnego idą w setki. Powszechnie znani aferzyści do dziś nie zostali ukarani a ich majątki liczone w setki i więcej milionów nie zostały im odebrane i oddane skrzywdzonym przez nich i latami żyjącym w nędzy ludziom. Lisica z dumą i pychą nie liczy się z prawem. Państwo do dziś okradają spółki pośredniczące jak np. Gazstal i Impeksrur z Zielonej Góry.

   - Ogromne bezrobocie wyniszcza rodziny. Najbardziej z tej sytuacji cierpią dzieci - powiedział król i dodał:

   - Dobrze, że dostrzegł to pewien wielki ( choć niewielkiego wzrostu) polityk.

   N.p. "NASZ NOWY DOM"         N.p. REZYDENCJE

           

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 26 marca 2018 17:59
 • czwartek, 11 stycznia 2018
  • MOC UŚMIECHU.

    

   Wysoko nad ziemią wśród obłoków często spotykali się Słońce i Wiatr Północny . Pozdrawiali się w drodze i każdy spieszył w swoją stronę , by dobrze wykonać swoją pracę . Ostatnio często przebywali razem , bo zajęci byli kłótnią , której nie było widać końca . Bo kto miał spór rozsądzić ? Sprzeczali się tygodniami . Żadne nie chciało ustąpić przekonane o swojej racji .

   - Jestem silniejszy niż ty ! - świszczał Wiatr Północny .

   - Nie . To nieprawda ! - śmiało się Słońce .

   Na ziemi zobaczyli samotnego , zmęczonego drogą podróżnika . Umówili się , że ten , kto pierwszy rozbierze go z płaszcza - wygra . Wiatr przekonany o własnej sile i pewien zwycięstwa chciał swymi podmuchami zedrzeć z niego okrycie . Mężczyzna jednak szczelniej tylko zawijał się w swój płaszcz , by ochronić ciało od chłodu .

   Po ciągle ponawianych próbach , Wiatr Północny zostawił w spokoju wędrowca . Teraz z promiennym uśmiechem podróżnikiem zajęło się Słońce . Cieplej było z każdą chwilą . Słońce im bardziej się uśmiechało , tym robiło się cieplej . Mężczyzna rozpiął płaszcz . Otarł z czoła pot , a potem zdjął płaszcz i usiadł na nim , by odpocząć . Słońce popatrzyło na Wiatr Północny , nic nie mówiło , tylko się uśmiechało . Wiatr przestał na chwilę dmuchać i też się uśmiechnął .

                                                              * * *

   Przykładowe pytania :

   1.O co sprzeczał się Wiatr Północny ze Słońcem?

   2.W jaki sposób rozbierał wędrowca Wiatr a w jaki Słońce ?

   3. Dlaczego Słońce zwyciężyło uśmiechem ?

    

                                                             * * *  

   MORAŁ : NIE ZAWSZE SIŁA ZWYCIĘŻA.                                                           

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 stycznia 2018 09:01
 • czwartek, 30 listopada 2017
  • EZOP-PIERWSZY-AUTOR-OPOWIADANYCH-BAJEK.

   http://bajkiezopa.blox.pl/2010/09/EZOP-PIERWSZY-AUTOR-OPOWIADANYCH-BAJEK.html                                                       

   Ezop żył w starożytnej Grecji w VI wieku p.n.e. i był niewolnikiem Jadmosa z Samos a urodził się w Mistrze w Azji Mniejszej . O jego życiu i twórczości raczej snuje się tylko domysły . Nawet nie są znane daty jego urodzin i śmierci .

   A to Ezop namalowany przez malarza Diego Velasqueza :

    

   Pozostały tylko jego piękne , zawierające gorzką prawdę o życiu i głęboką mądrość bajki . Uznawany jest za twórcę bajki zwierzęcej , moralizującej i satyrycznej , takiej , w której bohaterami są zwierzęta przedstawione w sposób alegoryczny . Dorosłym starożytnym Grekom opowiadał Ezop swoje bajki . Nie zapisał ich ale inni to zrobili zachwycajac się zawartymi w nich myślami wierząc w ich nieprzemijającą aktualność .

   Nie dochował się oryginalny zbiór jego utworów ani ich adaptacja dokonana przez Demetriusza  (IV/III w. p.n.e.). Znane są przede wszystkim z przeróbek wierszowanych .

   Na początku XIV w. zebrał przypisane mu bajki Maksym Planudes . Biernat z Lublina wprowadził je do literatury polskiej .  Bardzo popularne były w  wiktoriańskiej Anglii i wtedy wykonano do nich piękne drzeworyty , którymi ozdabiano książkowe wydanie bajek . Każdy , kto od nowa opowiada te piękne bajki nadaje im swoje piętno . Dlatego jest ich tak wiele wersji . Pięknie zapisywał je francuski bajkopisarz La Fontaine .

   Moje opwiadanka bajek Ezopa kierowane są do dzieci , wstęp także . A celowo przeze mnie wyodrębniony morał ma przeszkodzic w powierzchownym  , tak charakterystycznym dla naszych czasów ocenianiu wszystkiego i wszystkich - szczególnie w internecie a pomóc odbierac je głębiej , dokładniej .

     Ponadczasowa wartość moich bajek niech stanowi  temat do przemyśleń dla młodych ludzi .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 listopada 2017 11:08
 • piątek, 07 lipca 2017
  • JAKA PRZYSZŁOŚĆ CIĘ CZEKA?

   Każdy chciał wiedziec , jaka przyszłośc go czeka . Wianuszkiem otaczali jasnowidza , a on za pieniądze przepowiadał przyszłośc mężczyznom i kobietom . W ten dzień targowy wokół rozlegały się okrzyki sprzedawców zachwalających swoje towary , ale nikt nimi się nie interesował - wszyscy gromadzili się wokół jasnowidza . Każde jego słowo przyjmowane było z uwagą i okrzykami : och i ach . A starzec wciąż wkładał pieniądze do pokaźnych rozmiarów kieszeni .

   Nagle przez tłum zaczął przedzierac się mały chłopiec .

   - Czekaj na swoją kolejkę !

   - Pozostań tam , gdzie jesteś - głośno powiedział do niego przepowiadający przyszłośc starzec .

   -Ale ja chciałem ci coś powiedziec - zawołało dziecko .

   - Co takiego ?

   - Złodzieje włamali się do twojego domu  . Zrabowali doszczętnie wszystko !

   - Co ? - zapytał czerwony ze złości jasnowidz . 

   - Okradli cię ! - odpowiedział chłopiec .

   Starzec puścił się pędem do domu pozostawiając na rynku ciekawych swojej przyszłości ludzi .

   - To dziwne - rozległ się czyjś głos . Znał naszą przyszłośc a swojej nie ? Nie przewidział , że złodzieje włamią się do jego domu ?

   MORAŁ: NAJTRUDNIEJ PRZEWIDZIEĆ PRZYSZŁOŚĆ WŁASNĄ.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   piątek, 07 lipca 2017 15:48
 • środa, 03 maja 2017
  • LAMPA

   Lampa była zachwycona sobą , dumna z tego jaka jest piękna , mądra , potrzebna , ważna i niezastąpiona . Jaka przy tym sprytna i cwana .

   - Spójrz na mnie - chwaliła się - jestem najpiękniejsza z lamp . Błyszczę tak wspaniale , jak księżyc i gwiazdy razem wzięte . Wierzę , że jestem jasna i stała jak słońce .

   Nagle do pokoju wpadł podmuch wiatru przez otwarte okno . Był tak mocny , że zgasił lampę . W pokoju zapanował mrok .

   Stary emeryt musiał przerwać czytanie książki .

   - Widzisz , niemądra lampo . Jak możesz porównywać się z księżycem , gwiazdami a zwłaszcza ze słońcem ?! One stale świecą a wystarczy tylko powiew wiatru abyś natychmiast zgasła .

   Kilka pytań naprowadzających kierowanych przez czytającego do dziecka:

   Czym chwaliła się lampa?

   Co zrobił wiatr?

   Co powiedział stary doświadczony człowiek ?

   Jaki wniosek wyciągniemy z tekstu bajki ?

   (Morał, wniosek : Nic nie jest wieczne).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   środa, 03 maja 2017 19:02
 • sobota, 01 kwietnia 2017
  • LIS I BOCIAN

    

   Lis chcąc spłatać figla bocianowi podał mu zupę na płytkim talerzu . Zachwalał ją raz po raz zanurzając pysk w aromatycznym płynie :
   - Co o niej powiesz drogi bocianie ?
   - Nic . Talerz jest zbyt płaski i nie mogę zanurzyć w zupie dzioba . Nie zjadłem ani kropelki .
   Już podczas tego przyjęcia bocian zastanawiał się nad tym , jak tu zrewanżować się lisowi .
   Pomyślał i zaprosił do siebie lisa na obiad .
   Podał też zupę ale w swoim ulubionym wysokim , wąskim szklanym dzbanku , który miał szerokie dno a wąski otwór u góry .
   Bocian jadł smaczną zupę ze swojego dzbanka  a lis bezskutecznie usiłował włożyć głowę do wąskiego otworu .
   -Smakuje ci , drogi lisie ? - zapytał bocian .
   - Nie mogę jej dosięgnąć aby skosztować  !
   -Och , wielka szkoda -odpowiedział bocian .

   NIE CZYŃ DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁE.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   sobota, 01 kwietnia 2017 16:34
 • piątek, 03 lutego 2017
  • WILK W OWCZEJ SKÓRZE

   Bajkę zamieściłam ponownie, bo blog ktoś podzielił na 2 części.

    

   Na górskiej hali pasło się stado owiec , których pilnował owczarek .

   W jaki sposób bez kłopotów zjeść ich kilka ? - zadał sam sobie pytanie wilk . Nagła myśl zaświtała mu w głowie gdy znalazł skóre owczą zgubioną przez pasterza . Ubrał ją na siebie . Wyglądał prawie tak jak owca . Dlatego owce nie zwracały na niego uwagi . Nawet pies i pasterz zajęci jedzeniem nie zauważyli tej maskarady . Zachęcony powodzeniem wilk postanowił zaczekać do wieczora a wtedy wybierze sobie najtłuściejszą owcę ze stada .

   Pod wieczór pasterz zagnał owce razem z wilkiem do zagrody . Nagle drzwi od bacówki otworzyły się i wyszedł stary juhas . Potrzebował na jutro mięsa baraniego .

   - Muszę którą z was zabrać . Już wiem . Wezmę ciebie .

   I zabił wilka myśląc , że to owca .

   PYTANIA DLA TWOJEGO DZIECKA  np.

   1. Jaka kara spotkała wilka ?

   2. Za co ?

   MORAŁ : UWAŻAJ , ŻEBY TWOJE CWANIACTWO NIE SPOWODOWAŁO WRESZCIE TWOJEJ ZGUBY !

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   piątek, 03 lutego 2017 21:18
  • "Dobry z skarbca wydobywa dobre rzeczy "... Mt 12, 34-35 .

   A zły ...

   Na leśnej polanie pies spotkał wilka .

   - Kochany wilku , pomóż mi znaleźć 2 owieczki , które wczoraj zgubiły się młodemu , niedoświadczonemu pasterzowi . Poszedł je szukać ale też przepadł bez wieści . Obok szałasu pozostało stado owiec i kóz , które beczą niecierpliwie oczekując pasterza .

   - Czy mogę paść twoje stado ? zapytał wilk i dodał w pośpiechu :

   - Ty szukaj pasterza .

   - Dobrze - ucieszył się naiwnie pies pasterski .

   Gdy pies biegał po lesie szukając dwóch zagubionych owieczek wilk najpierw rozgonił stado po polanie , potem schrupał dwie młode owieczki a skóry zakopał w lesie.

   Zdyszany pies przybiegł z odnalezionymi owcami i wylewnie dziękował wilkowi, że poświęcił swój czas dla jego stada.

   Pasterz natomiast swoim kijem przepędził wilka - złodzieja i mordercę niewinnych owieczek.

   PRZYKŁADOWE PYTANIA DLA NASZEGO DZIECKA:

   Kto był dobry a kto zły?

   Uzasadnij swój wybór? Dlaczego?

   Kto wymierzył karę za złe postępowanie?

   MORAŁ NIECH WYMYŚLI SAMO DZIECKO

   MORAŁ : PRZEZORNY - UBEZPIECZONY.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   piątek, 03 lutego 2017 20:50
 • niedziela, 26 czerwca 2016
  • JAK NIEPOWODZENIE OBRÓCIĆ W ŻART ?

   Pewien łysy myśliwy po całkowitym wyłysieniu kupił sobie drogą perukę z prawdziwych ludzkich włosów.

   Pewnego razu wybrał się na polowanie z grupą przyjaciół. Gałązka drzewa zahaczyła o jego kapelusz strącając go z głowy wraz z peruką. Inni myśliwi zbliżyli się do niego sądząc, że będzie się złościł a oni będą mieli okazję do śmiechu .

   Tymczasem łysy zanosił się ze śmiechu a po jego policzkach od tego spływały łzy. 

   - Pomyślałem sobie właśnie - pękał ze śmiechu myśliwy - że jeśli włosy nie trzymały się na głowie, na której urosły, to jak mogły trzymać się na mojej?

   PRZYKŁADOWE PYTANIA DLA NASZEJ POCIECHY ABY POMYŚLAŁO : /OCZYWIŚCIE NIE CZYTAMY MU MORAŁU- NA RAZIE/.

   1.Jaką perukę kupił sobie myśliwy?

   2. Co mu się przytrafiło ?

   3. Jaką nadzieję mieli przyjaciele?

   4.  W jaki sposób zawiódł ich nadzieje?

   MORAŁ : NIEPOWODZENIE WARTO OBRÓCIĆ W ŻART.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   niedziela, 26 czerwca 2016 11:49
 • piątek, 11 grudnia 2015
  • KONIK POLNY I MROWKI .

   Ciężko pracowały mrówki przez całe lato zbierając zapasy na zimę . Konik polny przyglądał się im i kpił :

   - To czas na muzykowanie , gry i rozrywkę . Słońce przecież jeszcze wysoko na niebie !

   Mrówki nie zwracając na niego uwagi spokojnie zajmowały się swoją pracą : gromadzeniem zapasów . On zaś wygrzewał się na słoneczku , grał , śpiewał i przesiadywał w barze .

   Skończyło się lato . Ziemię przykrył biały puszysty śnieg a rzeka zamarzła . Nigdzie nie było można znaleźć pożywienia . Udał się więc do mrówek .

   One zajmowały się teraz układaniem zapasów w swojej bogato zaopatrzonej spiżarni . Zapytały go , czego sobie życzy .

   - Jestem głodny i jest mi zimno . Proszę dajcie mi choć trochę ze swoich zapasów , będę wam do śmierci wdzięczny - błagalnym tonem wyrzekł konik polny .

   - Trzeba było pracować razem z nami - odpowiedziały mrówki . - Skoro latem grałeś i śpiewałeś  to teraz powinieneś tańczyć , nieboże ! - pożałowały go mrówki .

   Odszedł zawstydzony , smutny i głodny .

                                                               * * *

   Przykładowe pytania :

   1. Dlaczego konik polny był głodny i zmarznięty ?

   2. Jakie były mrówki a jaki konik polny ?

   3. Co groziło konikowi ?

                                                                 * * *

   MORAŁ : PRZEZORNY - UBEZPIECZONY .

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   piątek, 11 grudnia 2015 11:46
 • poniedziałek, 14 kwietnia 2014
  • Jupiter i małpa .

   Ze wzgórz , dolin , lasów i rzek wychodziły wszystkie zwierzęta z młodymi   , bo Jupiter ogłosił konkurs na najpiękniejsze dziecko . Gdy już wszyscy zgromadzili się na rozległej równinie , Jupiter uroczyście zstąpił z niebios i wszedł między uczestników konkursu . Przechadzał się oglądając zgromadzone tu tysiące małych zwierzątek .

   Zatrzymał się obok mamy małpy kołyszącej na rękach swoją małą małpkę .

   - A ty co tu robisz ? Nie masz najmniejszych szans . W życiu nie widziałem brzydszego stworzenia .

   Jupiter wyśmiawszy małpę szedł dalej .

   - Nie słuchaj córeczko tego , co mówi Jupiter . Dla mnie ty jesteś najpiękniejszym skarbem na świecie .

                                                                 * * * 

   Przykładowe pytania :

   1. Jak zachował się Jupiter ? Dlaczego ?

   2. Jakie uczucia żywiła do swej córeczki mama małpa ?

                                                                  * * * 

   MORAŁ : TO ŁADNE , CO SIĘ KOMU PODOBA .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 14 kwietnia 2014 11:36
 • poniedziałek, 03 marca 2014
  • Woźnica i siły wyższe .

   Woźnica zszedł z fury i próbował pchać wóz . A fura ani drgnęła , po osie tkwiła w grząskim błocie . Kopyta końskie też topiły się , aż ponad pęciny w glinianej , błotnistej , rozmiękłej drodze .

   - Nigdy nic mi się nie udaje . Kto mógłby mi pomóc na tym pustkowiu ? O , gdyby tak był tutaj najmocniejszy człowiek świata , Herkules !

   Usłyszawszy swoje imię Herkules zjawił się , by sprawdzić kto go woła .

   - Nie narzekaj , lecz podeprzyj ramieniem swój wóz - powiedział Herkules .

   Woźnica zrobił to , koń w tym samym czasie pociągnął wóz , który wyskoczył z błota i potoczył się z lekka . Woźnica pobiegł uradowany za nim .

                                                                 * * *

   Przykładowe pytania :

   1.Czego oczekiwał woźnica ?

   2.Kto mu pomógł i w jaki sposób ?

   3.Kto wypchnął wóz ? 

                                                                 * * * 

    

   WNIOSEK : TROSZCZ SIĘ SAM O SIEBIE .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 marca 2014 15:19
 • czwartek, 11 lipca 2013
  • Drwal i drzewa .

   Drwal wybrał się do starego lasu , aby do siekiery dorobić trzonek , bo stary  musiał wyrzucić . W lesie stały duże  , piękne , wysokie stare drzewa . Drwal pokłonił im się nisko i poprosił :

   - Kochane drzewa , pozwólcie mi uciąć jedno z was . Chcę zrobić trzonek do siekiery .

   - Możesz , ale w miejscu , gdzie młode drzewa stoją zbyt gęsto - odpowiedział mu stary buk a inne drzewa zaszumiały przyzwalająco .

   Uradowany drwal skierował się do widocznej jesionowej gęstwiny . Przybliżył się do prostego , młodego drzewa i zrobił z niego trzonek do swojej siekiery , która niejedno drzewo już miała na swoim sumieniu .

   A potem : stare drzewa drżały z przerażenia  . Drwal szedł i po kolei wycinał drzewa , które pozwoliły , by sobie dorobił trzonek do siekiery .

                                                                    * * *

   Przykładowe pytania :

   1.O co prosił drwal drzew ?

   2.Jaki warunek postawił drwalowi stary buk ?

   3.Co robił drwal ?

   4.Jak ocenisz drwala ?

                                                                    * * *

   WNIOSEK : NIE LICZ NA WDZIĘCZNOŚĆ  LUDZKĄ .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Drwal i drzewa .”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 lipca 2013 20:01
 • czwartek, 11 kwietnia 2013
 • sobota, 09 lutego 2013
  • Nagi król .

   Oryginalna reklama wykonana w 1934 roku przez Wojciecha Kossaka , ojca Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej , Magdaleny Samozwaniec i Jerzego Kossaka na zamówienie Spółki Akcyjnej "Polski Fiat".

   "Rządzenie  wielkiej mądrości potrzebuje i ciężki przed Panem Bogiem z tego rządzenia rachunek".- św. Kazimierz Królewicz ( ur. w r. 1458 - 1484)

   Król Lew wezwał do siebie swoich ministrów i Radę Starszych .

   - Wkrótce zbliża się wielki dzień . Powitamy mojego pierwszego potomka . Właśnie przyszedł na świat  potomek męski . Musimy godnie to uczcic w Naszolandii i nadac mu imię Bolesław  . Będę w tym dniu używał wszystkiego , co jest nasze własne , z naszych produktów , wyprodukowane tylko u nas , w Naszolandii .

   - Na początek niech wejdą krawcy .

   Siedem Pająków już czekało za drzwiami .

   - Uszyjcie mi garnitur z czystej , żywej wełny , takiej z jakiej szyliście mojemu kuzynowi Ryszardowi IV  z Dalekolandii na jego  koronację . Prezentował się w nim wspaniale .

   - Nie zdążymy sprowadzic takiej wełny z Owcolandii - załamał ręce Pająk Jan .

   - Ja chcę z Naszolandii .-

   - Ale w Naszolandii takich tkanin już nie produkujemy !

   - Dlaczego ? - wrzasnął król w stronę foteli ministrów , na których piastowali swe urzędy  dostojni panowie i nobliwe panie . Nikt nie spieszył z odpowiedzią .

   - Chcę samochód nasz , aby jechac do szpitala po mojego syna i po królową - kontynuował niezadowolony król .

   - Nie mamy samochodów produkcji Naszolandii .

   Taki duży kraj i nie mamy własnego samochodu ?!

   - Chyba , że poszukamy u poddanych  samochodów produkowanych w naszym kraju przed laty .

   - Nie chcę jeżdżących antyków ! Chcę nowoczesny naszolandzki samochód .

   - Nie ma takiego .

   - To co robią moi poddani ? - wystękał młody król łapiąc się za głowę i potrząsając bujną grzywą .

   - Pracują w Sąsiadolandii , Wyspolandii i innych ...landiach - odezwał się ze smutkiem jeden z Rady Starszych .

   - A ci w kraju ?

   - Mamy duże bezrobocie . Ale wielu pracuje w handlu . Sprzedajemy wiele produktów z innych krajów i sklepy są pełne .

   - Młody król Lew chwycił się ponownie za głowę .

   MORAŁ : "DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM . NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE DLA OCZU "-Antoine de Saint - Exupery .

   Nowa Syrena :


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   sobota, 09 lutego 2013 15:58
 • sobota, 10 listopada 2012
  • Utalentowany rybak .

   Rybak pięknie grał na fujarce , bardzo to lubił , bardziej niż łowienie ryb . Ale z grania nie dało się wyżyc . Musiał codziennie wypływac na morze aby coś złowic .

   - Ludzie mówią , że pięknie gram . Może fujarka sprawi , że ryby same do mnie przypłyną i nie będę musiał zarzucac sieci , tylko będę sobie grał . Ryby tańcząc wypłyną same na piasek .

   Stał na brzegu i grał najpiękniej jak umiał , ale żadna ryba nie przypłynęła i nie wyskoczyła na piasek . Nawet nie widział ryb  w pobliżu brzegu .

   Zrezygnowany muzyk wrócił do łodzi , wypłynął w morze i zarzucił sieci . A kiedy je wyciągnął , było w nich dużo ryb .

   Talent i dobre chęci muszą byc poparte pracą .

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   sobota, 10 listopada 2012 14:14
 • poniedziałek, 10 września 2012
  • Jupiter i żółw .

   Tysiące lat temu żółwie nie musiały dźwigac swoich ciężkich domków na plecach . Ale teraz muszą , bo zostały ukarane przez Jupitera . A było to tak ...

   Jupiter urzadzał festyn na leśnej polanie . Zaprosił orkiestrę i zwierzęta . Wszyscy zjawili się na zabawę na polanie , tylko żółwia nie było . Jupiter najpierw się rozzlościł na żółwia , a potem zmartwił :

   - Może jest chory  ! Może mu się coś stało ?

   Postanowił to sprawdzic i poszedł do domu żółwia .

   - Dlaczego nie skorzystałeś z mojego zaproszenia ? - zapytał widząc go w najlepszym zdrowiu .

    - Nie  chciało mi się , wolałem zostac w domu - powiedział żółw ziewając .

   Jupiter rozzłościł się nie na żarty :

   - Od tej chwili nie będziesz się nigdy rozstawał ze swoim domem . Będziesz go nosił wszędzie ze sobą !

   MORAŁ : UWAŻAJ , CO MÓWISZ ! 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 września 2012 20:25
 • niedziela, 12 sierpnia 2012
  • Jasnowidz .

   Każdy chciał wiedziec , jaka przyszłośc go czeka . Wianuszkiem otaczali jasnowidza , a on za pieniądze przepowiadał przyszłośc mężczyznom i kobietom . W ten dzień targowy wokół rozlegały się okrzyki sprzedawców zachwalających swoje towary , ale nikt nimi się nie interesował - wszyscy gromadzili się wokół jasnowidza . Każde jego słowo przyjmowane było z uwagą i okrzykami : och i ach . A starzec wciąż wkładał pieniądze do pokaźnych rozmiarów kieszeni .

   Nagle przez tłum zaczął przedzierac się mały chłopiec .

   - Czekaj na swoją kolejkę ! Pozostań tam , gdzie jesteś - głośno powiedział do niego przepowiadający przyszłośc starzec .

   -Ale ja chciałem ci coś powiedziec - zawołało dziecko .

   - Co takiego ?

   - Złodzieje włamali się do twojego domu  . Zrabowali doszczętnie wszystko !

   - Co ? - zapytał czerwony ze złości jasnowidz . 

   - Okradli cię ! - odpowiedział chłopiec .

   Starzec puścił się pędem do domu pozostawiając na rynku ciekawych swojej przyszłości ludzi .

   - To dziwne - rozległ się czyjś głos . Znał naszą przyszłośc a swojej nie ? Nie przewidział , że złodzieje włamią się do jego domu ?

   MORAŁ : NAJTRUDNIEJ PRZEWIDZIEĆ WŁASNĄ PRZYSZŁOŚĆ . 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jasnowidz .”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   niedziela, 12 sierpnia 2012 21:02
 • czwartek, 02 sierpnia 2012
  • Chłop i satyr .

   Utrudzony pracą w lesie chłop narzekał , że o własnych siłach nie powróci do domu . Ziąb tak dawał mu się we znaki , że zmarznięte nogi odmawiały posłuszeństwa . Dmuchał i chuchał w ręce , przytupywał nogami , ale mróz stawał się coraz ostrzejszy .

   Gest chuchania w ręce przez spotkanego przypadkiem człowieka zainteresował wracającego z imprezy satyra .

   - Dlaczego dmuchasz w ręce ? - zapytał chłopa satyr .

   - Żeby mi było cieplej - ten odrzekł .

   - Proszę cię bardzo , pomóż mi dotrzec do domu , bo sam zginę marnie w tym lesie . 

   Satyr , który był w dobrym nastroju przystał na jego prośbę i wziął chłopa pod rękę . Wnet doszli do chaty wieśniaka , który z wdzięczności zaprosił go do środka . Żona akurat ugotowała zupę i postawiła misę na środku stołu . Satyr i rodzina wieśniaka usiedli obok stołu . Wieśniak pierwszy nabrał zupy na łyżkę , a że była gorąca długo i głośno dmuchał .

   - Dlaczego dmuchasz w zupę ? - zapytał zdziwiony satyr .

   - Żeby oziębic zupę , bo za gorąca - odpowiedział chłop . 

   Oburzony tym satyr ze zdziwieniem wykrzyknął :

   - Tak samo ziębisz , jak grzejesz ?

   MORAŁ : PRZYSŁUGĘ ODPŁAC WDZIĘCZNOŚCIĄ . 


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   czwartek, 02 sierpnia 2012 23:39
 • wtorek, 31 lipca 2012
  • BARTNIK I PSZCZOŁY .

   W letni dzień pszczoły gromadnie poleciały do lasu , bo dowiedziały się , że wszystkie liście okryła świeża spadź* . Bartnik zaś wybrał się  kupić konia , bo spodziewał się , że miodu w tym roku zbierze w obfitości i trzeba będzie wozić go na targ .

      Tymczasem do pasieki zakradł się złodziej . Ukradł miód i wosk . Powrócił bartnik i oglądał straty . Przyleciały pszczoły . Dotkliwie pożądliły bartnika , az ciało jego niebezpiecznie powiększyło rozmiary , bo pojawiła się opuchlizna .

   - Głupie pszczoły - rzekł bartnik - złodzieja puściłyście wolno , a pożądliłyście boleśnie  mnie , który się o was troszczę .

   MORAŁ : KARA I TAK SPOTKA ZŁODZIEJA  .

   spadź - (rosa miodowa) :wydzielina mszyc miodownicowatych (Lachnidae )  zawierająca do 90 % cukrów znajdująca się latem na szpilkach i liściach drzew . Zbierają ją pszczoły i produkują z niej miód spadziowy .

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kaziapajestka
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 lipca 2012 20:50

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Autor blogu :2009sara46 czyli kaziapajestka-Kazimiera Pajestka